özel güvenlik sınavına nasıl hazırlanmalı
Posted by Seyhan 28 Temmuz 2020

Özel Güvenlik Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Özel güvenlik sektörüne girmek için karar verildiğinde ilk iş genellik internet üzerinden veya tanıdıklara sorarak bir güvenlik kursu araştırmak ilk sırada gelir. Hele ki Bursa'da ikâmet ediyorsanız Bursa Özel Güvenlik Kursları şeklinde bir aramayla ilk hareketi tetiklemiş olursunuz. Peki, kursu buldunuz, görüştünüz ve başladınız diyelim, ama asıl iş ondan sonra başlıyor...


Bilinmelidir ki özel güvenlik görevlisi olduğumuzda yeni bir meslek sahibi oluyoruz, genel kolluğu tamamlayıcı mahiyette görev alanımızda bazı yasalar kapsamında görev alıyoruz. Dolayısı ile donanımlı bir özel güvenlik görevlisi olmanın ilk şartı da kurs programını düzenli takip etmekten, dersleri iyi anlamaktan ve düzenli not tutmaktan geçmektedir. Sektöre girerken önümüzdeki bu son aşamada girilen sınavı başarı ile tamamlamak ve artık çalışma hayatına girmek üzere olan biri olarak sizlerle bazı ipuçları paylaşmak isteriz.


Mutlaka ama mutlaka en önemlisi, derslere devam sağlamalısınız. Ders esnasında yabancı olduğunuz belkide ilk defa duyduğunuz terimlerle karşılaşabilirsiniz, ki bu çok normaldir. Örneğin Kalabalık Yönetimi dersinin içeriği ile belki de hiç alakadar olmamış olabilirisiniz. İşte böyle bir durumda mutlaka o dersin içeriğine girin, eğitmene anlamadığınız yerleri mutlaka sorun, bir not defteriniz olsun ve kitaba bağlı kalmadan, kendi cümleleriniz ile anlayabileceğiniz şekilde orayı not alın. (Daha sonra sınava hazırlanırken bu notlar çok işinize yarayacak)


Geçmiş sınav sorularını çözün, ama sadece onlarla sınırlı kalmayın. Aynı sorular elbette çıkmayabilir. Lakin en azından çıakbilecek soru kalıpları, konu başlıkları, ders içeriği hususlarında size ön bilgiler verecek ve zamanı yönetmenizi sağlayacaktır. Soru çözerken yabancı olduğunuz konulara denk geldiğinizde soru çözmeyi bırakıp mutlaka kitaptan size yabancı gelen o bölümü bulun ve okuyun. Okurken canlı örneklerle kafanızda kurgulayın, hayal edin. Göreceksiniz, sorular su gibi akıp gidecek o zaman...
Hepinize sınavda başarılar...


özel güvenlik olma şartları
Posted by webmaster 29 Temmuz 2020

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir


Öncelikle hemen özel güvenlik görevlisi kimdir, onun kısaca bir tanımını yaparak başlayalım. Güvenlik görevlisi, bulundukları görev alanlarında can ve mal güvenliğini sağlayan, güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış ve güvenlik kimlik kartını almış,belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve genel kolluğun görevlerini tamamlayıcı mahiyette görev yapan kişilere denir.

Güvenlik görevlileri bina ve tesistleri (Mal güvenliği) korumakla yükümlü olduğu gibi, insanları, değerli varlıkları (Can güvenliği) korumakla da yükümlüdür.Geçtiğimiz yıllara ait istatistiksel sonuçlar doğrultusunda ülkemizde 1,5 milyona yakın kişinin güvenlik sertifikası olduğu bilinmektedir. İş olanakları, çalışma koşulları ve görevin özelliği bakımından yaygınlaşan güvenlik sektörü için güvenlik sertifikalı çalışan sayısının 2021 yılında da artış göstereceği tahmin ediliyor.


Güvenlik görevlisi olmak için ilk akla gelen güvenlik sertifikasına sahip olunması gerektiğidir. Silahlı Güvenlik Sertifikası veya Silahsız Güvenlik Sertifikası olarak iki seçeneği bulunmaktadır. Bu eğitimleri yasal olarak ancak İç İşleri Bakanlığınca yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumları verebilir. Eğitim ve yapılacak olan sınav başarılı olunduğu takdirde silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası alınır. Silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikasının eğitimi sonunda her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yıllık takvimde belirtilen ÖGG sınavları gerçekleşmektedir. Sınav harcını yatırıp başarılı bir şekilde sınavını tamamlayan adaylar güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 60 puan üzerinde alınması gereken bu sınav başarısız olunduğu takdirde sınav harç ücretini ödeyerek tekrar katılım sağlayabilirler. Güvenlik sınavları yılda toplam 6 kez yapılmaktadır.Sağlık Koşulları

Özel güvenlik görevli olmak isteyen adayların akıl sağlığı ve fiziki olarak herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedir. Bunların yanı sıra başvuru esnasında adayların kamu haklarından yasaklı olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Daha öncesinde devlete karşı suç işleyen ve yüz kızartıcı suça bulaşan kişiler, cezasını tamamlamış olsa bile başvuruda bulunamamaktadır.Güvenlik görevlisi bay ve bayan ayrımı yapmamaktadır. Erkek güvenlik görevlilerinin olduğu gibi birçok iş alanında faaliyet gösteren bayan güvenlik görevlisi de bulunmaktadır. Siz de Bursa'da özel güvenlik sertifikası almayı planlıyorsanız Uludağ 16 Özel Güvenlik Eğitim Kurumundan güvenlik kursu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
özel güvenlik sertifika bursa
Posted by Haluk 30 Temmuz 2020

Güvenlik Görevlisine Koruma ve Güvenlik İşleri Dışında İş Verilmemelidir

Devletin temel görevi vatandaşların huzur ve güveninin temini ile can ve mal emniyetinin sağlanmasıdır. Devlet bu sorumluluğu genel emniyet ve asayiş hizmetleri çerçevesinde genel kolluk kuvvetleri aracılığı ile yerine getirmektedir. Özel Güvenlik, suçların çeşitlenerek çoğalması sonucu devletin toplumun tüm kesimlerine sunduğu kamu güvenliğinde zaman zaman yetişememe ve aşırı iş yükü yaşanması üzerine, kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak 1981 yılında 2495 Sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanunla başlamıştır. 2495 Sayılı Kanun özel güvenlik hizmetlerinin temelini oluşturmuştur.
26.06.2004 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren ”5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” ile özel güvenlik hizmeti sunulan alan genişlemiş ve önceki yasada bulunmayan yeni düzenlemelere yer verilmiştir. Özel güvenlik görevlilerinin güvenlik hizmetlerinde kullanılmasındaki temel amaç güvenlik ihtiyacını toplumun her kesimine ulaştırmaktır.


5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’nun 16’ncı maddesinde ”Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz” hükmü bulunmakta olup görev alanı içerisinde güvenlik ve koruma işi dışında farklı ve ilave görevler verilemeyeceği konusunda çalışanı ve yapılacak işi koruma altına almıştır.


Bahçe bakımı yaptırmak, araba yıkatmak gibi taleplerin öncelikle güvenlik görevlisince geri çevrilmesi ve yapılmaması gerekmektedir. İş veren veya vekili tarafından da yasayla uyuşmayan bu görevlerin güvenlik görevlisinden istenmemesi gerekmektedir. Hizmet sunucu konumunda olan özel güvenlik şirketleri de konuya duyarlı olup işverenlere bu konuda rehberlik etmelidirler. Kaldı ki ilgili yasanın 20.Madde f) bendi: ”Özel güvenlik görevlisini koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran, üniforma giydirmeyen veya izin verilen dışında teçhizat giydirerek çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her tespit için üçbin Türk Lirası idari para cezası verilir.” diyerek bu konuda noktayı koymuştur.


özel güvenlik kursları açıldımı

Posted by Seyhan 08 Ağustos 2020

Özel Güvenlik Kursları Ne Zaman Başlayacak?

Bilindiği üzere ülkemizi ve tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü tehdidi nedeniyle bir süredir kapalı bir hayat yaşıyorduk. Tehdit halen geçmemiş olsa da kontrollü olarak sosyal hayata dönüş başladı. Şu bir gerçek ki bu virüs sinsi bir virüs, hata affetmiyor ve dikkat edilmezse bulaşabiliyor. Ama hayatta bir şekilde sürüyor, devam ediyor ve etmeli de...

Son zamanlarda ''Özel güvenlik kursları ne zaman açılıyor?'', ''Güvenlik kursları yeniden başladı mı?'' şeklinde sıkça aldığımız sorulara da bloğumuz aracılığı ile açıklık getirmek istedik. Unutmamanız gereken ilk kural; can emniyetidir, sağlıktır. İnsan sağlığıdır. Yine mümkün oldukça evden gereksiz çıkmamalıyız, el hijyenimize, maske kullanmaya ve sosyal mesafe kuralını asla ihlal etmemeliyiz. Fakat hayatın kontrollü bir şekilde sürdürülebilir olması da şart, çünkü virüs tehdidinin ne zaman biteceği halen belli değil.Uludağ 16 olarak bizler, devletimizin öngördüğü şekli ile tedbirlermizi aldık, kontrollü hayata başladık. Kurslarımız yeniden başladı ve kayıtlarımız açıldı.özel güvenlik kursu dezenfeksiyon işlemi


Her ay düzenli olarak kurs binamızı komple biyosidal özellikli dezenfektan ile dezenfekte işlemlerimizi yaptırıyoruz. Ayrıca, kursumuzda ellerin değdiği ve ortak alanda sık temas edilen yerler ise hergün sıksık dezenfektan ile dezenfekte edilmekte.


Bina girişimizde, kafeteryamızda ve muhtelif farklı yerlerde olmak üzere el dezenfektanı bulundurmaktayız. Tüm öğrenci, personel ve eğitmenlerimiz el dezenfektanı ile ellerini önce yıkayıp sonra dezenfekte ettikten sonra içeri girmekte ve faaliyetlerine başlamaktadırlar.
Bina içerisinde herkes maske kullanmakta ve sınıflara maskesiz hiçkimse alınmamaktadır. Korona virüsünden korunma ile ilgili bilgilendirme afiş ve broşürleri birçok yerde konumlandırdık. Sınıf içerisinde oturma düzeni, Özel Güvenlik Daire Başkanlığının belirttiği şekli ile düzenlenmekte ve sosyal mesafe mutlaka gözetilmekte.


Evet, hayat devam ediyor, etmeli de... Bizler tedbirimizi aldık, sizler önemlisiniz. Hepimiz için sağlıklı günler yakında olsun...


Devamı Gelecek...

Online İşlemler

İhtiyacınız İçin Tek Noktada Çözümler