Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir

Öncelikle hemen özel güvenlik görevlisi kimdir, onun kısaca bir tanımını yaparak başlayalım. Güvenlik görevlisi, bulundukları görev alanlarında can ve mal güvenliğini sağlayan, güvenlik sertifikası almaya hak kazanmış ve güvenlik kimlik kartını almış, belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve genel kolluğun görevlerini tamamlayıcı mahiyette görev yapan kişilere denir.

Güvenlik görevlileri bina ve tesisleri (Mal güvenliği) korumakla yükümlü olduğu gibi, insanları, değerli varlıkları (Can güvenliği) korumakla da yükümlüdür. Geçtiğimiz yıllara ait istatistiksel sonuçlar doğrultusunda ülkemizde 1,5 milyona yakın kişinin güvenlik sertifikası olduğu bilinmektedir. İş olanakları, çalışma koşulları ve görevin özelliği bakımından yaygınlaşan güvenlik sektörü için güvenlik sertifikalı çalışan sayısının 2021 yılında da artış göstereceği tahmin ediliyor.

Güvenlik görevlisi olmak için ilk akla gelen güvenlik sertifikasına sahip olunması gerektiğidir. Silahlı Güvenlik Sertifikası veya Silahsız Güvenlik Sertifikası olarak iki seçeneği bulunmaktadır. Bu eğitimleri yasal olarak ancak İç İşleri Bakanlığınca yetkilendirilmiş özel güvenlik eğitim kurumları verebilir. Eğitim ve yapılacak olan sınav başarılı olunduğu takdirde silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası alınır. Silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikasının eğitimi sonunda her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yıllık takvimde belirtilen ÖGG sınavları gerçekleşmektedir. Sınav harcını yatırıp başarılı bir şekilde sınavını tamamlayan adaylar güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. 60 puan üzerinde alınması gereken bu sınav başarısız olunduğu takdirde sınav harç ücretini ödeyerek tekrar katılım sağlayabilirler. Güvenlik sınavları yılda toplam 6 kez yapılmaktadır.

Sağlık Koşulları

Özel güvenlik görevli olmak isteyen adayların akıl sağlığı ve fiziki olarak herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedir. Bunların yanı sıra başvuru esnasında adayların kamu haklarından yasaklı olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Daha öncesinde devlete karşı suç işleyen ve yüz kızartıcı suça bulaşan kişiler, cezasını tamamlamış olsa bile başvuruda bulunamamaktadır.


Güvenlik görevlisi bay ve bayan ayrımı yapmamaktadır. Erkek güvenlik görevlilerinin olduğu gibi birçok iş alanında faaliyet gösteren bayan güvenlik görevlisi de bulunmaktadır. Siz de Bursa’da özel güvenlik sertifikası almayı planlıyorsanız Uludağ 16 Özel Güvenlik Eğitim Kurumundan güvenlik kursu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sende Yorum Ekle