Özel Güvenlik Kayıt Tarihleri 2021

Özel Güvenlik Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

 

Özellikle EGM, Özel Güvenlik Daire Başkanlığının açıkladığı özel güvenlik sınav takvimi dikkate alındığında özğrencilerimiz tarafından en çok aldığımız sorulardan biri olmaktadır eğitime kayıt tarihleri.

Şunu hemen belirtmeliyiz ki eğitime yıl içinde istediğiniz an kayıt olabilirisiniz. Aslında bunun illa ki şu tarihe kadar denilebilecek bir sabit kuralı yoktur. Fakat eğitim-sınav-sonuç-kimlik başvurusu sıralaması gözetildiğinde süre hususunda takılmamak adına mantıklı da bir yol izlenilebilir.

 

Özel Güvenlik Sınavı Hangi Tarihte?

Özel güvenlik sınavlarının yapılacak tarihi dikkate alarak açılacak bir kursa kayıt olunduğunda bekleme süresini biraz daha kısa tutabiliyor ve başvuru işlemlerinizi hızlandırıp bir sıraya koyabiliyorsunuz. Mesela, 17 Ekim 2021 tarihinde yapılacak yasal sınava en son 31 Ağustos 2021 tarihine kadar kurs kaydı yaptıran özel güvenlik görevlisi adayları katılabilmektedir.  Bu süreler (Eğitim son kayıt tarihi vb) İç İşleri Bakanlığınca belirlenmekte ve özel güvenlik eğitim kurumlarının inisiyatifi dışında gerçekleşmektedir. Yani örneğin, 10 Eylülde silahsız özel güvenlik kurs kaydı yaptıran bir adayın 17 Ekim yasal sınavına girmesi maalesef ki mümkün olmuyor.

 

Peki Bu Aday Hangi Sınava Girebilir?

Yıllık sınav takviminde de açıklandığı üzere en son eğitim kayıt tarihini kaçıran aday bir sonraki yasal sınava katılabilecektir. Yani örneğimiz üzerinden gidersek 10 Eylülde kursa kaydını yaptıran aday 19 Aralık 2021 Pazar günü yapılacak yasal sınava katılma hakkı elde edecektir.

Yazımızda vurguladığımız üzere eğitim dönemi seçerken bu tarihlere dikkat ederek bekleme sürenizi bir parça da olsa kısaltabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, özel güvenlik işlemleri ile sıkça sorulan sorulara direkt Denetleme Başkanlığınca verilen bazı cevaplara da buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.