Özel Güvenlik Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Özel güvenlik sektörüne girmek için karar verildiğinde ilk iş genellik internet üzerinden veya tanıdıklara sorarak bir güvenlik kursu araştırmak ilk sırada gelir. Hele ki Bursa’da ikâmet ediyorsanız Bursa Özel Güvenlik Kursları şeklinde bir aramayla ilk hareketi tetiklemiş olursunuz. Peki, kursu buldunuz, görüştünüz ve başladınız diyelim, ama asıl iş ondan sonra başlıyor…

Bilinmelidir ki özel güvenlik görevlisi olduğumuzda yeni bir meslek sahibi oluyoruz, genel kolluğu tamamlayıcı mahiyette görev alanımızda bazı yasalar kapsamında görev alıyoruz. Dolayısı ile donanımlı bir özel güvenlik görevlisi olmanın ilk şartı da kurs programını düzenli takip etmekten, dersleri iyi anlamaktan ve düzenli not tutmaktan geçmektedir. Sektöre girerken önümüzdeki bu son aşamada girilen sınavı başarı ile tamamlamak ve artık çalışma hayatına girmek üzere olan biri olarak sizlerle bazı ipuçları paylaşmak isteriz.
 

Mutlaka ama mutlaka en önemlisi, derslere devam sağlamalısınız. Ders esnasında yabancı olduğunuz belki de ilk defa duyduğunuz terimlerle karşılaşabilirsiniz, ki bu çok normaldir. Örneğin Kalabalık Yönetimi dersinin içeriği ile belki de hiç alakadar olmamış olabilirisiniz. İşte böyle bir durumda mutlaka o dersin içeriğine girin, eğitmene anlamadığınız yerleri mutlaka sorun, bir not defteriniz olsun ve kitaba bağlı kalmadan, kendi cümleleriniz ile anlayabileceğiniz şekilde orayı not alın. (Daha sonra sınava hazırlanırken bu notlar çok işinize yarayacak)

Eğer ders aşamasını bitirdiyseniz ve artık sınavı bekleyenlerdenseniz, Uludağ 16 Özel Güvenliğin de öğrencisiyseniz burada bir avantajınız da var… Online Eğitim Sistemimizde öğretmenleriniz tarafından özenle hazırlanan videolu ders içeriklerine erişebilir ve bilgilerinizi her zaman taze tutabilirsiniz. Bunun için size özel verilen şifre yeterli olacaktır.

Geçmiş sınav sorularını çözün, ama sadece onlarla sınırlı kalmayın. Aynı sorular elbette çıkmayabilir. Lakin en azından çıkabilecek soru kalıpları, konu başlıkları, ders içeriği hususlarında size ön bilgiler verecek ve zamanı yönetmenizi sağlayacaktır. Soru çözerken yabancı olduğunuz konulara denk geldiğinizde soru çözmeyi bırakıp mutlaka kitaptan size yabancı gelen o bölümü bulun ve okuyun. Okurken canlı örneklerle kafanızda kurgulayın, hayal edin. Göreceksiniz, sorular su gibi akıp gidecek o zaman…
Hepinize sınavda başarılar…