Bursa Özel Güvenlik Kursu Genel Bilgiler – 2023

Bu yazımızdan Bursa özel güvenlik kursu araştıran adaylarımıza ve okuyucularımıza, sektörde sıkça sorulan bazı sorulara değinerek çeşitli bilgileri soru-cevap şeklinde sunmak istedik. Bursa silahlı güvenlik kursu araştıran biri de olsanız, silahsız özel güvenlik kursu da araştırsanız her halukarda tüm özel güvenlik eğitimleri için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyabileceksiniz.

 

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir?

T.C. vatandaşı olan, adli suç kaydı olmayan (1 yıl ve üzeri hapis cezasına mahkum olmayan), Devlet Hastanesinden “Özel güvenlik görevlisi olur” sağlık heyet raporunu alarak vücut sağlığının yerinde olduğunu belgeleyen, silahsızlar için 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu (8 yıllık ilköğretim dahildir), silahlılar için 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan, hakkında yapılacak olan güvenlik soruşturmsı olumlu sonuçlanan her birey özel güvenlik görevlisi olmak için ilgili eğitim ilgili eğitim kurumlarına başvurabilecektir. Resmi kaynakların belirttiği şartlara ayrıca şu linkten ulaşabilirsiniz.

bursa güvenlik kursları

 

Özel Güvenlik Kursu Nasıl Alınır?

Özel güvenlik olmak isteyen birey kararını verdikten sonra ikametine yakın, bulunduğu şehirdeki Bakanlıkça yetkilendirilmiş (Faaliyet İzin Belgesine Sahip) özel güvenlik eğitim kurumlarını araştırmaya başlar. Bursa için örneklendirdiğimizde, Bursa güvenlik kursları yada özel güvenlik kursları bursa şeklinde arama yapan bir birey internetin kendisine sağladığı olanaklardan da faydalanmış olacaktır.
Burada önemli olan eğitim alacağınız kurumun kurs fiyatları kadar sunduğu hizmet ve eğitim kalitesidir. Yani, sizi doğru yönlendiremeyen, evrak akışınızı zamanında sağlamayan, ileitşimi sağlıklı yönetemeyen ve ilgilenmeyen bir eğtiim kurumu size ciddi zaman kaybettirecektir.

Bursa Uludağ 16 Özel Güvenlik Eğitim Kurumu Her Zaman Öğrencilerinin Yanında…

Özel güvenlik kursu kaç ay sürüyor?

Özel güvenlik kursları, temel eğitim ve silah bilgisi eğitimi olmak üzere 2 kategoriden oluşmaktadır. Silahsız özel güvenlik adayları 100 saatlik temel eğitimi alırlar, silahlı güvenlik adayları da ilave olarak 20 saat silah bilgisi ve atış eğitimi alarak 120 saate tamamlarlar. Özel güvenlik eğitimleri kaç ay sürüyor diye bir soru sorulacak olunursa, dolu dolu bir ay kadar sürmez diyebiliriz. Daha çok kaç gün sürer veya kaç hafta sürer diye sormak daha mantıklıca olabilir. Çünkü özel güvenlik kursları ortalama 2 hafta, yani 16-18  gün civarı bir zaman aralığında tamamlanabilmektedir. Aylarca süren bir özel güvenlik kursu yoktur, müfredt dikkate alındığında olamaz da…

Özel güvenlik kursu kaç gün sürer?

Bu sorumuzun cevabı da hemen yukarı paragrafta verdiğimiz üzere, ortalama 15-18 gün civarı sürebilmektedir.

Özel güvenlik boy kilo şartı var mı?

Yasal olarak özel güvenlik görevlisi olmak için herhangi bir boy-kilo şartı bulunmamaktadır. Özel güvenlik kursuna kayıt olabilmeniz engel bir durum yoktur. Zirâ, hem sağlığınız açısından hem de görevin gerektirdiği fiziki koşullar açısından, yasal bir zorunluluk bulunmasa dahi sportif bir yapıya sahip olmanız her zaman avantajınıza olacaktır. Ayrıca bu husus, kolay iş bulambilmenizde de önemli etmen olacaktır.

Kekeme özel güvenlik olur mu?

Kekemeler özel güvenlik olabilir mi şeklinde zaman zaman sorular alabilmekteyiz. Kekeme kişilerin özel güvenlik olmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.

Güvenlik yaş sınırı kaç?

Özel güvenlik görevlisi olmak için yaş konusunda alt sınırlar olsa da üst sınır olarak herhangi bir yasal şart bulunmamaktadır. Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için 22 yaşından gün almış olmak, silahsızlar için 19 yaşından gün almış olmak yeterlidir. Başka bir örnekle de açıklarsak, 54 yaşındaki bir kişinin de diğer koşulları sağlaması şartıyla özel güvenlik görevlisi olabilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Özel Güvenlik Kurslarında Hangi Dersler Görülüyor?

VERİLEN DERSLER VE SAATLERİ:

1. Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (20 saat)

2. Güvenlik tedbirleri (20 saat)

3. Güvenlik sistem ve cihazları (5 saat)

4. Temel ilk yardım (10 saat)

5. Genel Kollukla ilişkiler (4 saat)

6. Yangın güvenliği ve tabii felaketlerde müdahale tarzı (8 saat)

7. Silah bilgisi ve atış (20 saat)*

8. Etkili iletişim (12 saat)

9. Kalabalık yönetimi (10 saat)

10. Kişi koruma (9 saat)

11. Uyuşturucu madde bilgileri (2 saat)

*NOT: Silahsız temel özel güvenlik eğitimi alacak kursiyerler Silah bilgisi ve atış (20 saat) derslerini almayacaklardır.

Bursa Özel Güvenlik Kurs Ücretleri Ne Kadar?

Özel güvenlik kurs fiyatlarında yıldan yıla değişmeler olduğundan dolayı en doğru ve net bilgiyi eğitim alacağınız zaman araştırdığınız kurslara sorup öğrenerek almalısınız. Çünkü çeşitli faktörlerden dolayı ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Bursa özel güvenlik kurs fiyatları için en azından 2023 yılı kapsamında sizlere bir fikir sunabilmesi adına silahsız özel güvenlik eğitimi ücetleri 3500-4000 TL. civarı, Silahlı özel güvenlik eğitimi ise 4000-5000 TL. aralığında diyebiliriz.

Bursa’da Özel Güvenlik Kursu Alsam, İş Bulabilir miyim?

Ülkemizin 4. Büyükşehirlerinden olan Bursa şehrinde özel güvenlik görevlisi olarak iş bulma ve istihdama katkı oranı oldukça büyüktür. Özetle, Bursa özel güvenlik görevlisi olarak fabrikalarda, Avm’lerde, site ve konutlarda, bankalarda, kamusal alanlarda özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilme oranı oldukça yüksektir. İş ilanları sitelerini analiz edip araştırdığınızda ne kadar çok personel talebi olduğunu kendiniz de farkedeceksiniz.
Bununla birlikte iş bulmak için sadece internetten araştırma yapmakla kalmamalı, yakın çevrenize haber salmalı, güvenlik şirketlerine gidip form doldurarak bir cv bırakmalı, konuyla ilgili kurulmuş olan Facebook gruplarını ve whatsapp gruplarını da takip etmeniz iş bulma şansınızı daha da arttıracaktır. Özellikle, istihdam ve kadrolardaki talep durumundan dolayı Bay (Erkek) güvenlik görevlisinin iş bulabilme oranı kadınlara karşı biraz daha yüksektir.
Özel güvenlik dünyasına ilk adımı atmak istiyorsanız ve Bursa’da ikamet ediyorsanız, Bursa merkezinde, Yıldırımda olan eğitim merkezimizde derslere katılarak güvenik sertifikanızı Uludağ 16 Özel Güvenlik ayrıcalığı ile alabilirsiniz. Bizlere iletişim sayfamızdaki bilgilerden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.